Kontakt

Místo pro Vaše kontaktní údaje.

Nástrahy boilies dostanou každého kapra

 Kdo jednou zkusí rybaření a podaří se mu první úlovek, objeví největší kouzlo této převážně chlapské relaxace. Na první pohled to tak nevypadá, ale jde o velmi specifický koníček, který výborné propojuje zábavu, bystří smysly a poskytuje čas pouze pro sebe. Lov kapra bez pořádného úlovku to nikdy není úplně ono. S nástrahami boilies se však kaprovi trefíte do chuti vždycky.

Není třeba kaprům postrojovat ty nejdražší boilies

Stejně jako například při nákupu krmiva pro domácí mazlíčky i v případě boilies pro kapry je důležitější složení než cena. Nejlákavější kombinací pro kapry jsou mletí kalamáři spolu s kvalitními druhy ptačího zobu, betainem a GLM extrakt či játrový prášek. I tady se cenově vyplatí zlatá střední cesta.

Rybí nástrahy boilies jsou pro kapry nejen chutné, ale i výborně stravitelné

Boilies kuličky začnou ve vodě téměř okamžitě reagovat, přičemž neztrácejí chuť ani vůni. Navíc jsou nejen pro kapry velmi snadno stravitelné, což jej nutí stále hledat tuto velmi chutnou potravu. Návnady boilies nemění své vlastnosti ani tehdy, když je „vylepšíme“ změnou struktury ve tvrdou návnadu. Má to své výhody. Tvrdé boilies  odradí nechtěnou kořist v podobě menších ryb a vydrží ve vodě déle bez výraznějších změn. Nemusíte se tak ohlížet např. na teplotu vody a zároveň přímo cílit na opravdu kapitální kousky kaprů.

Tvrdé boilies získáme vysušením

Možností jak proměnit tvárné kuličky boilies na tvrdé je více. Záleží na tom, kolik máte prostoru, ale také času. Pokud máte k dispozici půdu, lze kuličky jednoduše zavěsit v dostatečně velkém pytli na půdě a nechat je v klidu odpočívat, respektive sušit. Prostorově méně náročná varianta sušení boilies je za pomoci obyčejného tácu a topení prakticky kdekoliv. Je třeba však počítat s jeho charakteristickou vůní a také je nutné dát pozor na vlhko v místnosti. Při nadměrné vlhkosti nástrahy boilies velmi rychle napadá plíseň a ta kapří lahůdku kompletně znehodnotí. Dalším zaručeným trikem, jak podpořit tvrdost boilies, je sůl. Stačí posypat a sami uvidíte, jak snadno lze vodu z kuliček vytáhnout.
 
Každý lov kaprů vždy potřebuje správné místo a čas. S chutnými nástrahami boilies kapři zapomínají, že tohle jídlo má háček. Cenné trofeje tak na sebe nenechají dlouho čekat.

5 rad pro rybáře – začátečníky

Táhne vás to k vodě? Rádi si posedíte v orosené trávě a zdálky pozorujete nahazující rybáře, kteří čekají na první záběry? Pak si určitě pohráváte s myšlenkou, že byste se sami mezi tyto pohodáře zařadili. Co pro to musíte udělat, vám prozradíme na následujících řádcích.

Rada č. 1 – administrativa je základ

Jako první si budete muset zařídit veškeré papírování, které počátky rybaření provází. Připravte se na to, že budete muset vynaložit investice týkající se rybářského lístku a členství v rybářském svazu. Nelekejte se však hned v prvopočátku, investice to nejsou nikterak závratné. Zpravidla se jedná o stokorunové částky.

Rada č. 2 – pečlivé rozhodování je na místě

Dále byste se měli rozhodnout, jakému druhu rybolovu se budete věnovat. Rádi byste chytali kapří velikány nebo vás spíše lákají dravci? Ať již bude vaše rozhodnutí jakékoli, budete mu muset přizpůsobit svou rybářskou výstroj, výzbroj i způsob rybolovu.

Rada č. 3 – nepodceňte kvalitní výbavu

Následuje nákup rybářských prutů, podběráků a dalšího nezbytného vybavení. Pokud neplánujete sedět u vody od rána do večera nebo vyrážet na zahraniční túry, pak s největší pravděpodobností nebude nezbytně nutné nakupovat výbavu v té nejvyšší cenové kategorii. Zaměřte se spíše na cenově dostupnější pruty pro začátečníky a následně přesedlejte na ty dražší.

Rada č. 4 – pozor na druhy revírů

Pokud vyrazíte k nejbližšímu revíru ve svém okolí, může se stát, že zasednete do revíru soukromého. A chytání v soukromých revírech rozhodně nebude zadarmo. Ovšem na druhou stranu zde můžete využít speciálních lekcí, v rámci kterých vám budou předány cenné rady i osvětleny jednotlivé druhy lovu.

Rada č. 5 – nebojte se zeptat

Žádný ze zkušených rybářů se pochopitelně nenarodil s rybářským prutem v jedné a peanem v druhé ruce. Propracovat se ke kapitálním úlovkům, to chce značnou dávku odhodlání i trpělivosti. Pokud si nebudete vědět rady, zeptejte se svých zkušenějších kolegů. Ačkoli se může na první pohled zdát, že mezi rybáři panuje značná rivalita a soupeření, ve skutečnosti jde o jednu velkou rybářskou rodinu, do které můžete zanedlouho patřit také vy.

 

Jak se stát rybářem?

Ani samotné odhodlání, nejlepší výbava či dokonalé oblečení z vás neudělají rybáře. Chce to mít vypilovaný styl, rybářské potřeby přesně k tomu druhu rybaření, které chcete provozovat a píli, kterou jste ochotni do svého koníčku vložit. Pokud již máte rybářský lístek a povolenku k lovu ryb, můžete se vydat pro rybářské potřeby. Jak se stát rybářem?

 

Rybářské potřeby

Nejen, že je nespočet druhů ryb, je také nespočet druhů a možností rybaření. Abyste se stali dobrým rybářem, nemůžete spoléhat jen na to, že si pořídíte vše, co rybářské potřeby nabízejí a ryby vám pak samy budou skákat do náruče. První důležitou podmínkou pro dobrého rybáře jsou hlavně kvalitní rybářské potřeby.

 

Nejzákladnější součást rybářských potřeb - prut

Začněte tím nejzákladnějším – prutem. Jak se stát rybářem bez prutu? Nijak! Prut tedy budete bezpodmínečně potřebovat! Ten se dá v některých lepších obchodech koupit již s navijákem, takže jej nebudete muset složitě vybírat. Jenže teď přichází první kámen úrazu. Jaké ryby budete chtít chytat? Máte-li počíháno na lehčí až středně těžkou přívlač, bude vám stačit lehký například teleskopický prut. Pokud však budete chtít lovit něco většího, jako například na sumce, budete tedy potřebovat i delší, silnější a pevnější prut o nosnosti minimálně pětadvacet kilogramů. Cenově se pak ty kvalitnější pruty s navijáky nabízejí od jednoho až po několik tisíc korun.

 

Co by měla obsahovat každá rybářská souprava?

Další součástí vašeho rybářského náčiní jsou určitě návnady. Zde opět hodně záleží na tom, jaký druh ryb máte v plánu chytat. Některé ryby se vám spíše chytnou na malinkatou návnadu, jiné si budete muset přilákat třeba mrtvým červem nebo žížalou. Proto ještě před tím, než začnete vybírat samotné návnady, zjistěte si, co ta či ona ryba jí a na co se tedy nejlépe chytne.

 

Nesmíme zapomenout na vlasce!

Kromě toho ale taktéž budete potřebovat něco, na co návnadu upevníte, tedy vlasce. Ty se dnes vyrábí v poměrně vysoké kvalitě a i ty nejtenčí vydrží nápor několika kilogramů. Tudíž s nimi si nemusíte zase až tak lámat hlavu.